Get Adobe Flash player
Polish English French German Italian Russian Spanish

Licznik Odwiedzin

Odsłon : 214862

LOGOWANIEW okolicy

Nisko

W XV wieku wspominał osadę Jan Długosz w jednym z swoich dzieł. Miasto położone jest w powiecie podkarpackim nad rzeką San, graniczy ze Stalową Wolą. Sławne tu były wielkie polowania. W późniejszym czasie wyręb i spływ drewna Sanem i Wisłą. Dziś Nisko oferuje różnorodne ścieżki rowerowe. Całymi rodzinami można spacerować szlakami pieszymi podziwiając piękno tutejszej przyrody, obserwując przy tym różnorodną zwierzynę i ptactwo.
www.nisko.pl

Biłgoraj

Miasto jest węzłem dziewięciu szlaków turystycznych. Oprócz Muzeum Regionalnego i skansenu "Zagroda Sitarska", gdzie można oglądać XIX wieczne budowle drewniane, kryte gontem lub słomą, o konstrukcji zrębowej, turyści mogą zobaczyć 3 zabytkowe kościoły: XVII wieczne neobarokowy kościół pw. Trójcy Świętej Wniebowzięcia NMP, XVII wieczny Kościół pw. św. Jerzego oraz Franciszkański zespół po klasztorny – kościół z początku XX w., nieczynny klasztor, dzwonnicę, kaplicę w miejscu objawienia się św. Marii Magdaleny. Charakterystyczne dla miasta są liczne kapliczki i krzyże przydrożne, zarówno zabytkowe jak i współczesne. Mieszkańcy zapraszają na tradycyjne dania: "piróg biłgorajski", robiony z kaszy gryczanej, sera i ziemniaków oraz "żurawinówka biłgorajska" - mocny, tradycyjny alkohol wyrabiany ze spirytusu, cukru oraz zbieranych późną jesienią żurawin.
www.gminabilgoraj.pl

Ulanów

Miasto położone u ujścia Sanu i Tanwi stawowi ośrodek turystyczno wypoczynkowy, stolica flisactwa. Można tu zobaczyć XIX wieczne drewniane domy, Kirkut z początku XVIII wieku, zabytkowy Kościół parafialny pw. św. Trójcy z XVII wieku. Wnętrze Kościoła ozdobione jest polichromią z elementami iluzjonistycznej architektury pochodzącej zapewne z XVIII. Kolejnym zabytkowym obiektem jest Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary z wnętrzem udekorowanym XVIII figuralną polichromią. Atrakcją turystyczną miasta są czerwcowe dni flisactwa, spływy kajakowe oraz ścieżki konne, rowerowe i piesze.
www.ulanow.pl

Rudnik nad Sanem

Jedno z dwóch najważniejszych ośrodków wikliniarstwa w kraju. Rudnik oferuje szkolenia wikliniarskie, ścieżki rowerowe i piesze. Dużą popularnością cieszy się oferta myśliwska. Turyści mogą zobaczyć zabytkowy XVIII wieczny budynek dawnego leśnictwa, budynek młyna i elektrowni, barokową figurę św. Jana Nepomucena, zespół dworsko-pałacowy hrabiów Tarnowskich pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, Kościół św. Trójcy z pierwszej połowy XX wieku oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. W czerwcu organizowane są dni wikliniarstwa.
www.rudnik.pl

Sandomierz

Miasto położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach (zwane czasem "małym Rzymem"). Przez miasto przechodzą trzy szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Turyści mogą zobaczyć zabytkowy Wąwóz św. Królowej Jadwigi, który jest wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Inną atrakcją turystyczną są Góry Pieprzowe, zbudowane z łupków kambryjskich, wypiętrzone 500 milionów lat temu – rezerwat geologiczno przyrodniczy Stare Miasto Sandomierz tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny. Dzięki dużej liczbie zabytków turyści mogą spędzić w mieście cały dzień.
www.sandomierz.pl

Zwierzyniec

Miasto położone nad Wieprzem przy granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Związane z założycielem Janem Zamoyskim. To tutaj znajduje się słynny browar założony w początku XIX wieku przez Zamoyskich, gdzie do dziś warzy się piwo znakomitej jakości. Od 2000 roku w sierpniu miasto staje się siedzibą festiwalu "Letniej Akademii Filmowej". W zabytkowej dzielnicy Borek można oglądnąć kompleks 71 drewnianych domów z pierwszej połowy XX wieku. Co ciekawe w Zwierzyńcu znajduje się aż 68 tablic, pomników i figur historycznych i religijnych. Swoją siedzibę w Zwierzyńcu mieli: Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki.
www.zwierzyniec.info.pl

Turyści mogą zobaczyć między innymi:

 • kościół na wysepce pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z barokową fasadą, z połowy XVIII wieku z freskami Łukasza Smuglewicza
 • klasycystyczne budynki byłego Zarządu Ordynacji Zamojskiej przy ul. Browarnej C
 • Cmentarz przy kościele filialnym pw. św. Jana Nepomucena
 • Pomnik Szarańczy w zwierzynieckim parku
 • Pałac Plenipotenta
 • Ośrodek Edukacyjno-Muzealny
 • drewnianą dzwonnicę przy kościele filialnym pw. św. Jana Nepomucena
 • tablicę w Kościele Matki Bożej Królowej Polski upamiętniającą obóz zagłady z 1940 r.

Zamość

Miasto za sprawą zabytkowego unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta nazywane jest "Miastem Arkad" lub "Perłą Renesansu" albo "Padwą Północy", znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zamość została zaprojektowana przez włoskiego architekta Morando i wybudowana w szczerym polu. Dzięki temu do dzisiaj zachowało się tyle wspaniałych zabytków - budynków świeckich, kościołów i dawnych budynków sakralnych, budynków dawnej ludności żydowskiej oraz fragmenty dawnej Twierdzy Zamość, m.in.:

 • kwadratowy Rynek wraz z zabudowaniami o renesansowymi kamienicami, bogato ozdabianymi
 • zabytkową Katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła (z końca XVI wieku) w stylu renesansowym, wraz z odrębną dzwonnicą, pełniącą także funkcję wieży widokowej
 • manierystyczno - barokowy ratusz ze schodami wachlarzowymi z XVIII wieku
 • Pałac Zamoyskich, z końca XVI wieku
 • dawna późnorenesansowa synagoga z pocz. XVII w.
 • jedyny bastion VII spośród siedmiu powstałych na przełomie XVI i XVII wieku
 • Muzeum Zamojskie ze stałą ekspozycją w 26 salach podzielona na trzy działy: Historia, etnografia i przyroda.
 • Arsenał - Muzeum Barwy i Oręża

www.zamosc.pl

Krzeszów

Wieś na zachodnim skraju Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, położona nad rzeką San. W Krzeszowie znajduje się "Złoty Stok" z trasą zjazdową 900m. Goście mogą skorzystać ze szkółki narciarskiej i spróbować regionalnych potraw. We Wsi turyści mogą zobaczyć XVIII wieczny drewniany, trzynawowy kościół parafialny pw. Narodzenia NMP. Z XIX wieku pochodzi drewniana dzwonnica. Zabytkowy jest układ urbanistyczny Krzeszowa, pozostałości z zamku z przełomu XIV i XV wieku, cmentarz żydowski, cmentarz kościelny oraz dom przy ul. Ogrodowej 22.
www.krzeszow.pl